Co wiedzieć o chorobach powietrznych

Co wiedzieć o chorobach powietrznych

Choroby powietrzne przechodzą od jednej osoby do drugiej, gdy mikroorganizmy – takie jak bakterie, grzyby lub wirusy – przemieszczają się w powietrzu w aerozolizowanych cząstkach. Ospa wietrzna, przeziębienie i Covid-19 mogą być przenoszone w ten sposób.

Choroby powietrzne mogą przenosić kaszel lub kichania, spryskiwając płyn lub kurz. Mikroorganizmy mogą pochodzić od osoby lub zwierzęcia, która ma chorobę lub z gleby, śmieci lub innych źródeł.

Istnieje wiele rodzajów chorób w powietrzu, a objawy, leczenie i perspektywy będą się różnić w zależności od choroby.

Sposoby zapobiegania transmisji obejmują stosowanie osobistego sprzętu ochronnego i skuteczne Systemy wentylacyjne. W zależności od choroby jednostka może pomóc w zapobieganiu przenoszeniu, unikając bliskiego kontaktu z innymi lub nosząc pokrycie twarzy.

W tym artykule dowiedz się więcej o chorobach powietrznych i jak im się zapobiec.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) choroby powietrzne mogą rozprzestrzeniać się przez bezpośrednią lub pośrednią formę transmisji, w zależności od zaangażowanego zarazu.

Patogeny mogą wejść do powietrza w mokrych kropelach, na przykład, gdy ktoś oddycha lub kicha. Tam zostaną zawieszone w powietrzu, a niektóre kropelki wysychają, pozostawiając mikroskopijne cząstki. Podczas zawieszenia w powietrzu cząstki te mogą przyczepić się do systemów ciała w pobliżu.

Niektóre cząstki, takie jak grzyb aspergillus, są szeroko obecne w środowisku. Występuje w glebie, roślinach, w tym rozkładanie materii roślinnej, kurzu gospodarstwa domowego i materiałach budowlanych, a także żywności i wodzie. Podczas remontu budowy oddychanie pyłu zawierającego grzyb może powodować choroby u niektórych osób.

Wąglika jest również obecna w glebie w wielu miejscach na całym świecie. Kiedy kurz powstaje z tej gleby, osoba może zachorować, jeśli oddycha zarodnikami wąglika> Zawierają mikroorganizmy, które mogą być aktywne.

 • Mogą mieć ochronną warstwę suchych wydzielin, takich jak śluz lub ślina.
 • Mogą pozostać w powietrzu na czas nieokreślony.
 • Mogą przenosić na duże odległości.
 • Prądy powietrzne mogą rozproszyć mikroorganizmy, ale to, jak daleko podróżują, zależy częściowo od środowiska. Im dalej kropelki podróżują ze źródła, tym niższe ryzyko zakażenia, z powodu czynników środowiskowych.

  W zależności od patogenów, czynniki wpływające na to, jak długo pozostają aktywne, obejmują:

  • Temperatura powietrza
  • wilgotność
  • Ekspozycja na światło słoneczne lub inne formy promieniowania
  • Waga cząstek, co może wpłynąć na to, jak długo zajmują osiedlenie się
  • Struktura i stabilność patogenu

  Nie zawsze możliwe jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób w powietrzu, ale osoby i władze mogą podejmować środki w celu zmniejszenia ryzyka przez Zalecanie lub zapewnienie odpowiedniej wentylacji i stosowania sprzętu ochronnego.

  Wspólne choroby w powietrzu

  w zależności od rodzaju organizmu, stopnia narażenia i poszczególnych czynników, cząstki powietrzne mogą powodować chorobę Aby rozwinąć, jeśli wystąpi ekspozycja.

  Wiele chorób może pojawić się po ekspozycji na cząstki w powietrzu, w tym:

  • Zimne przeziębienie, które może rozwinąć się z R. Hinovirus
  • Opax, spowodowana wirusem ospy wietrznej
  • świnki, spowodowane przez paramyksowirusa
  • odry, spowodowane przez inny paramoksowirus
  • Whooping kaszel, infekcja bakteryjna spowodowana przez Bordetella pertussis
  • Covid-19, spowodowany wirusem SARS-COV-2
  • Aspergillosis, spowodowany przez grzyb Aspergillus
  • Gruźlica (TB), spowodowana przez bakterię Mycobacterium tuberculosis
  • wąglika, infekcja bakteryjna wynikająca z kontaktu z zarodnikami Bacillus anthracis
  • , infekcja bakteryjna spowodowana przez Corynebacterium defitra.
  • Zapalenie opon mózgowych, które może wynikać z narażenia na niektóre cząstki bakteryjne, wirusowe lub grzybowe

  Niektórzy eksperci uważają, że grypa przenosi się w powietrzu, ale nie wszyscy naukowcy się zgadzają.

  Zapobieganie

  Środki podjęte przez szpitale i osoby mogą pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych w powietrzu.

  Wskazówki dla osób obejmują:

  • Trzymanie się innych osób, gdy objawy są obecne lub po otrzymaniu diagnozy choroby zakaźnej
  • noszenia twarzy Maska w miejscach publicznych
  • Utrzymywanie pokoi odpowiednio wentylowane
  • Regularne czyszczenie i obsługa systemów wentylacji
  • Zakrywające usta i nos podczas kaszlu lub kichania

  Szpitale i inne centra opieki zdrowotnej przestrzegają ścisłych wytycznych dotyczących metod wentylacji i innych środków ochrony osób przed cząstkami, które powodują choroby w powietrzu i inne problemy zdrowotne. Eksperci

  Uważają, że niektóre choroby mogą rozprzestrzeniać się przez więcej niż więcej niż jedna trasa. Na przykład, jeśli mikroorganizmy wchodzą do środowiska, gdy osoba kaszluje, może ideal slim prawdziwe opinie pozostać w powietrzu lub lądowaniu na powierzchniach. Powierzchnie te stają się fomity, które są terminem dla obiektu, który może nosić infekcję. Jeśli inna osoba dotyka fomitu, a następnie dotyka ich ust, może następnie rozwinąć objawy choroby. Badania sugerują, że grypa jest jednym z przykładów, w którym może się to zdarzyć.

  Podczas pandemii Covid-19, ludzie powinni przestrzegać lokalnych wytycznych dotyczących testowania, izolacji i noszenia pokrycia twarzy. Dowiedz się więcej o tym, jak pomóc w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się Covid-19.

  Objawy i leczenie

  Objawy choroby w powietrzu będą się znacznie różnić, w zależności od rodzaju choroby. Oto kilka przykładów głównych objawów i podejść do leczenia niektórych z tych chorób:

  Perspektywa będzie się znacznie różnić w zależności od diagnozy osoby. Niektóre choroby w powietrzu, takie jak przeziębienie, powodują niewielkie objawy u większości ludzi i zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Inne, takie jak COVID-19, mogą zagrażać życiu lub obejmować długoterminowe powikłania.

  Antybiotyki mogą pomóc w leczeniu zakażenia bakteryjnego, a leki przeciwgrzybicze mogą pomóc w rozwiązaniu infekcji z powodu grzybów. W niektórych przypadkach przeciwwirusów może pomóc spowolnić aktywność wirusa, ale obecnie nie ma lekarstwa na wirusa. Jednak szczepionki mogą zapobiegać powodowaniu poważnej choroby wielu wirusów.

  Podczas gdy antybiotyki poprawiły perspektywy wielu infekcji bakteryjnych, niektóre choroby, takie jak TB, stają się oporne na leczenie antybiotykami, co utrudnia leczenie.

  Najlepszym podejściem jest to, że najlepszym podejściem jest najlepsze podejście Podejmij środki, aby zapobiec i uniknąć infekcji.

  Podsumowanie

  Choroby powietrzne mogą przechodzić od jednej osoby do drugiej, gdy cząstki zawierające patogeny wchodzą w powietrze, a niektóre pozostają tam zawieszone. W ten sposób szereg grzybów, wirusów i bakterii może w ten sposób przenosić.

  Aby uniknąć infekcji lub przekazywać chorobę innej osobie, ludzie powinni zadbać o zakrycie ust i nosa podczas kichania i trzymania od innych ludzi, jeśli są źle. Szpitale powinny przestrzegać wytycznych, aby zapewnić odpowiednią wentylację.

  Podczas pandemii COVID-19 ludzie mogą pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby, stosując pokrycia twarzy w miejscach publicznych i izolując zgodnie z ich obecnymi lokalnymi wytycznymi.

  • Zdrowie publiczne
  • grypa/zimno/sars
  • Choroby zakaźne/bakterie/wirusy

  Medical News Dzisiaj ścisłe wiadomości mają ścisłe wiadomości Wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpania tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

  Rodzaj patogenu
  Wirus gorączka, kaszel, utrata poczucia smaku i zapachu, trudności z oddychaniem, bóle ciała, ból głowy i więcej Ulga objawów; Środki przeciwwirusowe mogą pomóc
  odra wirusa wysypka, gorączka, przekrwienie nosa, kaszel, różowe oko i więcej Ulga objawów
  Aspergillosis grzyb Trudność oddychania, zwiększona produkcja plwociny, dreszcze, ból głowy, ból stawów, i więcej leki przeciwgrzybicze
  tb bakteria trwałe kaszel, utrata masy ciała, gorączka i dreszcze , Krew w plwocinie i więcej Połączenie antybiotyków

  Contents